Mezinárodní divadlo : Moskva – Ploňsk – Yuszkovo Gdaňsk

Už při zakládání našeho divadla, jsme chtěli jezdit ven do zahraničí. Proto název Toy Machine, aby se dalo ve světě dobře vyslovit, to že si na něm láme jazyk každý druhý u nás je věc jiná 😊.   Každopádně se nám letos podařilo za hranice vyjet už dvakrát a hrát v dalších dvou jazycích.

1. výprava byla do Moskvy, ohromné velkoměsto plné lidí, širokých tříd, pompézního metra a nádherných galerií. Byl jsem tam se Sněhovou královnou , kterou přeložila Julia Shuková , velmi milá kamarádka. Protáhla mě vším možným. Jediné co začínalo včas byla má představení. Místo hraní bylo naproti Moskevské radnici na Tverském náměstí, nebojte ve vyhřívaném stanu. Dokonce jsme měli i výstavu našich loutek.

2.cesta směřovala také na východ, spíše severovýchod, do Polska. O texty pohádek Pověsti české a Ponocchio se tentokrát postarala Ewa Zembok. Oprášil jsem svoji polštinu z dob propojování naší univerzity s univerzitou ve Wroclawi a jelo se. Pohodlnost rychlého přesunu letadlem se přetavila s samochod (auto) ve kterém jsem ujel asi 2300 Km.. první festival byl ve městě Ploňsk, kousek nad Waršawou. A druhý byl ve městě Yuszkovo , vedle nádherného města Gdaňsk. Poznal jsem hodně lidí a loutkářů z celé Evropy, takže se těším, že některé budu moci dotáhnout k nám do Čech, abyste viděli to co já.

Mám opravdu velkou radost, že můžeme hrát i v jiné zemi, v jiném jazyku a poznávat místa, lidi a kulturu.  Jenom takové sumárum : Čeština, němčina, angličtina, polština a ruština. Co bude dál ? Díky za přečtení.

Tomáš Běhal