Divadelní prázdniny?

V některých divadlech jsou divadelní prázdniny, nás se to však netýká.  Připravujeme tentokrát loutkovou pohádku pro děti Alenka v říši divů. V roli Alenky se představí skvělá Hedvika Řezáčová, která by ji jako z oka vypadla. Chceme vytvořit velmi imaginativní představení, máte se tedy na co těšit. Premiéra proběhne 17. 9. v Dejvickém divadle pro děti ze Základních škol.

 

V září se také můžete těšit na reprízy naší adaptace Vernova románu 20 000 mil pod mořem. A to buď 18.9. v Dolních Poustevnách ve Šluknovkém výběžku na divadelním festivalu a ani v Praze neostrouháte, hrajeme tento kus 30.9. na Nákladovém nádraží Žižkov.

také přikládem krásnou a povzbuzující recenzi na Rytíře od  Marii Shaplin, je tedy v angličtině, ale dnes počítače umí všechno.. http://www.mariashaplin.com/blog/

Performance Notes: Divaldo ToyMachine’s Rytíri (“Knights“)

The show is performed by two completely lovable and engrossing young puppeteers who are also the designers of the show. They have a grungy bohemian vibe mixed with a Ren-Fair-meets-kids show aesthetic… hard to describe, but super cute. The mini proscenium is designed with the show’s theme in mind; coats of arms and painted columns and pediments which have a medieval flair. The puppets are visible behind them, which keeps the objects from becoming too precious or magical when they appear- they are really only imbued with magic when they are being puppeted. The show is in Czech, but its basically a knight who fights a dragon to save a princess. Scenery changes are done while expositional songs are strummed out on acoustic guitar. Lots of funny voices and interactive moments with the children. A small kid is given a tiny sword, and he is hoisted onto the shoulders of a puppeteer to slay the dragon. The kid is then knighted! I basically had a huge smile on my face the entire time. I’m usually not big on puppets, but this show RULED. It was an easy 40 mins, and the adults in the room loved it.

 

Děkujeme Vám že jste stále s námi a těšíme se na setkání s vámi, klidné a harmonické prázdniny!